Święta Góra w Gostyniu kojarzy się przede wszystkim ze szczególnym miejscem kultu maryjnego - Świętogórską Różą Duchowną oraz ze wspaniałym zabytkiem architektury barokowej, jakim bez wątpienia jest Bazylika. Jednak od kilku lat miejsce to łączy się z wielkim wydarzeniem kulturalnym - Festiwalem Piosenki Religijnej, który w tym roku odbył się po raz dziewiąty i na stałe wrósł już w pejzaż miasta.
Tegoroczne świętogórskie śpiewanie odbyło się pod hasłem "ABY OLŚNIĆ NAS" i połączone zostało z Archidiecezjalnymi Spotkaniami Młodych w Toronto. Toteż nie zabrakło świadectwa z pobytu na Światowych Dniach Młodzieży, które przedstawił ks. Mateusz Misiak.
Festiwal "u Filipinów" tradycyjnie poprzedziły warsztaty muzyczne, które i w tym roku prowadzili kompetentni muzycy i wykładowcy uczelni muzycznych. Z cennych wskazówek skorzystało trzydzieści osób bardzo chłonnych wiedzy, o czym sama powiedziała Barbara Włodarska - instruktorka śpiewu jazzowego.
Całą gostyńską uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, po której rozbrzmiała muzyka na świętogórskiej scenie. Rozpoczęły się i zmagania konkursowe, i koncerty zaproszonych gości, a także liczne spotkania przy muzyce i modlitwie.
W tegorocznych przesłuchaniach konkursowych wzięło udział osiem zespołów i dwóch solistów, mogących zaprezentować swoje utwory, przed wejściem na scenę, na gostyńskim deptaku. Zdaniem jury, w którym zasiedli specjaliści w dziedzinie muzyki pod przewodnictwem prof. Grażyny Flicińskiej - Panfil, poziom wykonawców był znacznie wyższy niż w ubiegłym roku i w miarę wyrównany. Chociaż werdykt był trudny, jurorzy pierwszą nagrodę przyznali Zespołowi Dziecięco - Młodzieżowemu Semen Dei z Poznania. Drugą otrzymał Piotr Pawlicki z zespołem, a trzecią zespół Katharsis z Miejskiej Górki. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: saksofonista - Maciej Kociński (indywidualność muzyczna) oraz zespół Krzyk. Publiczność natomiast wybrała Grzegorza Radłowskiego. Jury, podobnie jak w ubiegłym roku, nie przyznało nagrody głównej Grand Prix.
Każdego wieczoru na festiwalowej scenie odbyły się koncerty zaproszonych gwiazd, którymi w tym roku byli: Sega Bend, Pneuma, Deus Meus. Największą, bo prawie trzytysięczną publiczność przyciągnął zaś występ Zbigniewa Wodeckiego.
Na festiwalu nie zabrakło także miejsca dla osób niepełnosprawnych, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym oraz w "Koncercie bez barier". Konkursy odbyły się po raz trzeci. W pierwszym z nich zwyciężyły Danuta Brzeżecka i Honorata Rąk ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesznie. Za występ muzyczny nagrodzono Tomasza Michalskiego i Zygmunta Becelę z Domu Pomocy Społecznej w Pakówce.
Festiwal piosenki religijnej został zakończony między innymi koncertem laureatów, a uroczystego zamknięcia dokonał ks. Marek Dudek - dyrektor świętogórskiego śpiewania, który powiedział:
- Cieszę się, że organizacyjnie wiele rzeczy nam się powiodło, cieszę się z młodzieży, która była zaangażowana w przygotowanie festiwalu, z ludzi, którzy przyszli na Świętą Górę i z zespołów, które usłyszeliśmy na scenie.
Przypomniał również o tym, że gostyński festiwal jest dziełem nieżyjącego ks. Jarosława Pięty, który stworzył go z młodymi ludźmi i dla młodych.