Today is Friday, 6 December 2019
Lection

Parish Announcement


I Niedziela Adwentu Ogłoszenia parafialne


I Niedziela Adwentu
Dzisiaj (06.12.2019r.)
 • W tym tygodniu przypada I Piątek miesiąca

  • Rano odwiedzimy chorych z Komunią św.
  • Spowiedź św. dzieci – od godz. 16.45
  • Msza św. dla dzieci – RORATY – godz. 17.15
  • Spowiedź św. młodzieży i dorosłych – od godz. 18.00
  • Msza św. z nabożeństwem do  NSP Jezusa - godz. 18.30 - po Mszy św. - katecheza dla klas VII, VIII (trwa przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania)
Jutro (07.12.2019r.)
 • W I sobotę miesiąca zapraszamy chętnych mężczyzn do uczestnictwa w spotkaniu Wojowników Maryi. W planie: różaniec wynagradzający o godz. 7.30, Msza Św. o godz. 8.00, medytacja i spotkanie w oratorium.

 • W tym tygodniu przypada I Sobota miesiąca

  • Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Maryi – godz. 8.00 - RORATY
  • Nabożeństwo Różańcowe – godz. 18.00.
Ogłoszenia parafialne na następne dni

08.12.2019, Sunday
 • W niedzielę, 8 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na Oratorium, pt. "Maryja przez wieki", w którym będzie można posłuchać wspaniałej polskiej poezji religijnej poświęconej Maryi oraz posłuchać maryjnej muzyki, powstałej na przestrzeni różnych wieków, od starożytności do czasów współczesnych.  Szczegóły na plakacie.

 • W niedzielę mamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

  • Jest to druga niedziela miesiąca - będziemy modlić się za naszych dobrodziejów i ofiarodawców.
  • Dzieci z klas III, przygotowujące się do I Komunii św. prosimy na Mszę św. o godz. 11.30. Zostaną poświęcone medaliki.
  • po Mszach św. będzie kwesta do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie i na biedne kościoły.
17.05.2020, Sunday

Pozostałe ogłoszenia parafialne
 • Msze św. RORATNIE będziemy odprawiać codziennie od poniedziałku do piątku  o godz. 17.15, a w sobotę o godz. 8.00. Zapraszamy!

 • Serdeczne Bóg Zapłać! za ofiary składane do skarbony św. Antoniego na działalność Parafialnego Zespołu CARITAS oraz do skarbony pod chórem na kwiaty i dekoracje świąteczne naszej świątyni

 • LIST PASTERSKI
  ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO
  NA ADWENT ROKU PAŃSKIEGO 2019

   

   

  Umiłowani Bracia i Siostry, Drodzy Archidiecezjanie!

  Po raz kolejny w naszym życiu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, w którym przeżywamy tajemnicę Odkupienia, począwszy od zapowiedzi przyjścia Jezusa aż po wydarzenia paschalne. Adwent jest pierwszym etapem tej drogi.

  Program duszpasterski

  Obecny rok liturgiczny rozpoczyna realizację trzyletniego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. Po chrzcie i bierzmowaniu idziemy ku Eucharystii, rozważając sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Eucharystia daje życie – to temat trzyletniej pracy pastoralnej. Pierwszy rok będzie poświęcony rozmyślaniu nad wielką tajemnicą wiary, by głębiej wniknąć w istotę Eucharystii, odkrywając działanie Boga, które jest zawsze uprzedzające wobec naszej ludzkiej aktywności. Chcemy w tym roku z większą wiarą napełniać się tym Darem, jaki zostawił nam Chrystus. Pragniemy rozeznawać, co człowiek winien uczynić, by obecność i działanie Jezusa w Eucharystii były w naszym życiu owocne. Chcemy więc przychodzić do Jezusa i uczestniczyć w Eucharystii, budować z Nim osobistą relację, być do Mszy św. dobrze przygotowanym, by aktywnie w Niej uczestniczyć i z wiarą karmić się słowem Bożym oraz Ciałem i Krwią Zbawiciela.

  Cieszę się z inicjatyw podejmowanych z myślą o pogłębieniu życia eucharystycznego młodych. Dzieci, które przyjęły już Chrystusa w Komunii świętej, zachęcam do włączenia się w Eucharystyczny Ruch Młodych, kontynuujący dzieło dawnej Krucjaty Eucharystycznej.

  Cieszy mnie również poznańska inicjatywa Młodych, którzy od minionego piątku zaczęli spotykać się w kościele pw. Bożego Ciała, w znanym od XV wieku sanktuarium eucharystycznym. Zaplanowany na trzy lata cykl comiesięcznej modlitwy o nazwie Studnia Poznania, wraz z kilkudniowym świętowaniem wiary podczas spotkania Paradiso w Gostyniu, będzie przygotowaniem do kolejnych Światowych Dnie Młodzieży, które będą miały miejsce w Lizbonie, stolicy Portugalii. Duszpasterzy i katechetów zachęcam, by podejmowali podobne inicjatywy również poza Poznaniem.

  Z Maryją w nowe czasy

  W naszej archidiecezji trwa Nawiedzenie Maryi w kopii Jej jasnogórskiego wizerunku (już dwudziesty dekanat gości Królową Polski). Wszędzie widać wielkie poruszenie modlitewne; tłumy wiernych witają Maryję i czuwają przed Jej Obrazem. Księża Proboszczowie relacjonują, jak bardzo ważną rolę odgrywają przy tej okazji misje czy przygotowujące do Nawiedzenia rekolekcje.

  Bardzo cieszy mnie to, że wiele osób zdecydowało się na osobiste oddanie się Niepokalanemu Sercu Maryi. To już tysiące wiernych świeckich, którzy wraz ze swymi duszpasterzami zawierzyli swoje życie Bogu przez Maryję. Taką samą drogą duchowości szli nasi wielcy rodacy: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II czy Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Bardzo zachęcam parafie, które będą gościły Maryję w Ikonie Nawiedzenia w przyszłym roku, by przygotowując się do tego  spotkania wybierały tę właśnie duchowość.

  Warto też postawić sobie pytanie: a co po Nawiedzeniu? Jak chcemy w praktyce iść z Maryją w nowe czasy? Podejmijmy ten temat we wspólnotach parafialnych, aby nie zmarnować duchowego potencjału, który zrodził się ze spotkań z Matką Bożą. Proszę, aby jednym z trwałych owoców Nawiedzenia była czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu w każdej parafii w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

  Nowy rok liturgiczny, jaki otwiera się przed nami będzie naznaczony szczególnymi wydarzeniami mogącymi pomóc nam głębiej doświadczyć tajemnic naszej wiary. Mam na myśli setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikację Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Obaj ci wielcy Pasterze Kościoła są dla nas wspaniałym przykładem życia oddanego Bogu, całkowitego zaufania wstawiennictwu Matki Bożej i konsekwentnego realizowania powołania do świętości.

  Nowy kościół na obrzeżach Poznania, który powstanie jako wotum wdzięczności za obecne Nawiedzenie Maryjne, będzie nosił tytuł błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. To przecież przyszłemu błogosławionemu zawdzięczamy – po Bogu i Maryi – zwycięstwo Kościoła w Polsce, jak i samo Nawiedzenie.

  Oczyszczenie

  Jak wszystkim wiadomo, dnia 15 listopada br. zmarł metropolita poznański arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu.

  W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7– właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji.              Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone.

  Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością.

  Adwentowe oczekiwanie

  Teksty liturgiczne, którymi Kościół nas dzisiaj karmi, zachęcają i wzywają do modlitewnego czuwania, by iść z radością na spotkanie Pana w Słowie Bożym, w sakramentach i w drugim człowieku. Idźmy więc rytmem liturgii, krok po kroku pozwalając się prowadzić w głąb tajemnicy nadchodzącego Zbawiciela, mimo iż otaczający nas świat handlu i reklamy nie będzie nam w tym pomagał.

  Zatroszczmy się o duchowe przygotowanie do świąt Narodzenia Pańskiego. Niech roratnie Msze święte, adwentowa spowiedź i dobre uczynki przygotują nas na spotkanie przychodzącego Chrystusa, abyśmy w dniu sądu – o co prosiliśmy na początku dzisiejszej Mszy świętej – zostali zaliczeni do grona Jego wybranych i mogli posiąść królestwo niebieskie, tj. królestwo sprawiedliwości, pokoju i radości w Duchu Świętym.

   

  Na dni i wydarzenia, które są przed nami, z serca Wam błogosławię!

   

   

                                                                    † Stanisław Gądecki

                                                         Arcybiskup Metropolita Poznański

   

  Poznań, dnia 1 grudnia 2019 roku.

 • Edykt

   

           Archidiecezja Poznańska zamierza rozpocząć proces beatyfikacyjny Wandy Marii Błeńskiej (1911 – 2014), lekarki i świeckiej misjonarki.

   

  Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Po maturze rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Wstąpiła do Akademickiego Koła Misjologicznego, które dziś nosi jej imię i co roku wysyła młode osoby na doświadczenia misyjne. W 1934 r. Wanda Błeńska uzyskała dyplom lekarski. Pracowała w placówkach medycznych w Toruniu i Gdyni. W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej.

   

  W 1950 r. otrzymała zaproszenie do pracy w Ugandzie od tamtejszego biskupa.
  W dniu wyjazdu zapisała w pamiętniku: „Prócz fizycznego zmęczenia mam pokój w sercu i jakąś cichą spokojną radość – jestem właściwie zupełnie szczęśliwa – jako nic nie mająca, a posiadająca wszystko”. Rozpoczęła pracę w ośrodku dla trędowatych w Bulubie, gdzie przepracowała ponad 40 lat. Została jednym z najważniejszych specjalistów na świecie w leczeniu trądu. Zdobyła serca chorych nie tylko dzięki kompetencjom zawodowym, ale także dzięki swojemu podejściu do nich. Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych.

   

  Wanda Błeńska wróciła do Polski na początku lat 90. i zamieszkała                       w Poznaniu. Mimo podeszłego wieku do końca życia brała udział w misyjnym życiu Kościoła. Zmarła dnia 27 listopada 2014 r. w Poznaniu w wieku 103 lat.

   

  Życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał „ambasadorem misyjnego laikatu”, jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym. Mawiała: „Kochać to znaczy ofiarować siebie”. W dobie coraz bliższych kontaktów z różnymi kulturami i religiami Wanda Błeńska uczy wrażliwości na innych oraz szacunku do każdego człowieka. U progu roku duszpasterskiego poświęconego Mszy św. daje też świadectwo ukochania Eucharystii, bez przyjmowania której codziennie, jak mówiła, nie miałaby sił pracować.

   

  Zgodnie z wytycznymi prawa kanonizacyjnego zwróciłem się w październiku br. do Konferencji Episkopatu Polski o opinię w sprawie stosowności rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej i otrzymałem pozytywną odpowiedź.

   

  Zwracam się zatem z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości w przedłożonej sprawie, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu do dnia 30 czerwca 2020 r.

                             

  † Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

 • Prasę katolicką można nabyć na stoliku pod chórem.
polski  english  deutsch  française Dodaj stronę do ulubionych! 
filipini Gazeta parafialna - 'Rodzina Parafialna'
 

Copyright 2003-2019 © Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri i parafia pw. NMP Matki Kościoła w Poznaniu
stat4u Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Kalendarz
Czytania
Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri - Poznań